język / language : PL | EN
B8 Race

XIII nordcupowe zmagania ponownie rozpoczną się już w piątkowy wieczór (29.06.2018), a na starcie do inaugurującego regaty wyścigu staną jachty morskie, które wyruszą w kierunku platformy LOTOS Petrobaltic na złożu B8.

B8 Race został stworzony z myślą o żeglarzach , który lubią wyścigi długodystansowe. Wiele załóg oczekiwało takiego właśnie dłuższego wyścigu na regatach Nord CUP i wychodząc na przeciw tym oczekiwaniom organizatorzy postanowili dołączyć do nordcupowych startów również taki wyścig.
Trasa wyścigu prowadzi od startu w okolicach boi GW w Górkach Zachodnich do boi, która – dzięki firmie LOTOS Petrobaltic – specjalnie dla tego wyścigu zostanie postawiona na południe od platformy LOTOS Petrobaltic na złożu B8. Meta wyścigu ustawiona będzie na wysokości Yachtklubu Stoczni Gdańskiej. Całkowita długość trasy to ok. 120 Mm.

B8 Race jest pierwszym wyścigiem, który wybiega tak daleko, za „magiczną granicę” cypla, zatem jest to pierwszy prawdziwie morski wyścig. Dzięki temu jak ustalona zastała trasa, czyli poza utartą strefę półwyspu, można liczyć na dobry wiatr.

B8 Race jest częścią Mistrzostw Zatoki Gdańskiej, ale można również wziąć w nim udział niezależnie (będzie miał on także własną klasyfikację, tak jak jest to np. w przypadku Wyścigu o Bursztynowy Puchar Neptuna). Ponadto B8 Race zaliczany jest w tym roku do regat Pucharu Bałtyku Południowego.

Zapisy na Nord CUP są już otwarte. W tym roku zgłoszenia przyjmowane są przez stronę upwind24.pl Po kliknięciu w zakładkę ‚zgłoszenia on-line’ nastąpi przekierowanie do strony Manage 2 Sail z naszymi regatami. Tam należy znaleźć swoją klasę żeglarską i dokonać rejestracji.

Poprzez Upwind24.pl oprócz rejestracji na regaty m.in. przekazywane będą ogłoszenia, publikowane wyniki itp.

ZWYCIĘZCY B8 RACE:
2017: Sergey Pavlenko, jacht BLAGODARNOST’2 / RUS 5545; CZAS: 19:14:24

B8 Race Siergiej Pavlenko 2017

2016: Sergey Pavlenko, jacht BLAGODARNOST’2 / RUS 5545; CZAS: 19:23:25

IMG_0068

Start do pierwszego wyścigu B8 Race, który odbył się podczas regat Nord CUP Gdańsk 2016

Platforma LOTOS Petrobaltic na złożu B8
/żródło: www.lotos.pl/
Zagospodarowanie złoża B8 to strategiczny projekt LOTOSU. Po uruchomieniu docelowego wydobycia LOTOS Petrobaltic będzie pozyskiwał ze złoża B8 do 5 tys. baryłek ropy naftowej dziennie. Po uruchomieniu pełnej produkcji, centrum wydobywcze na złożu B8 będzie trzecią największą kopalnią ropy naftowej w Polsce.

Pierwsza ropa ze złoża B8

No recent Facebook posts to show