język / language : PL | EN
Wyścigi na rozlewisku Wisły. Tak zdobywa się medale!

Regaty w Górkach Zachodnich rozkręciły się na dobre. W poniedziałek na rozlewisku Wisły Śmiałej rozegrano wyścigi dla klas Puchar Polski Europa i Finn. Żeglarze walczyli też w klasie Mistrzostwa Polski dla Hobbie Cat 14 i Hobbie Cat 16. W bazie AZS Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego pojawia się coraz więcej młodych żeglarzy, którzy we wtorek rozpoczną wyścigi klasy Optimist w grupach A i B oraz Laser standard, radial, 4.7. 

 Za nami czwarty dzień regat, a wiatr wciąż nie odpuszcza. Organizatorzy wydarzenia po raz kolejny musieli stanąć przed poważnym dylematem: rozegrać wyścigi na Zatoce Gdańskiej czy na wodach osłoniętych rozlewiska Wisły Śmiałej.

Mistrzostwa Polski

 – Na dziś zaplanowaliśmy Mistrzostwa Polski w klasach Hobbie Cat 14 i Hobbie Cat 16 – mówi Tomasz Sawukinas, główny sędzia regat. – Swoje wyścigi miały kończyć dziś też jednostki Finn i Europa. Ze względu na to, że na zatoce wciąż panują warunki sztormowe, podjęliśmy decyzję, by wszyscy żeglarze startowali dziś na rozlewisku Wisły Śmiałej. Rano zaczęli uczestnicy Mistrzostw Polski w klasach Hobbie Cat 14 i Hobbie Cat 16. Rozegraliśmy trzy wyścigi podczas silnego wiatru, lecz ze względu na to, że odbyły się w warunkach wód osłoniętych, nie musieliśmy obawiać się o bezpieczeństwo zawodników.

_S_05059_2018-07-02 17.04.32

W klasie Hobbie Cat 14 zwyciężył Paweł Kacprzak. Tuż za nim – Piotr Lisiecki. Na trzecim miejscu uplasował się Bartosz Sajdak.

- Wyścigi były krótkie, ale wiatr dopisał, pływało się bardzo przyjemnie – opisuje swoje wrażenia Paweł Kacprzak. – Dzisiejsze, nieco spokojniejsze warunki, były miłą odmianą po niedzieli, kiedy wiatr mocno dał się nam we znaki.

Mistrzem Polski w kategorii Hobbie Cat 16 jest Jakub Wyroba. Na drugim miejscu Tomasz Morawski, na trzecim Aleksandra Sroczyńska.

- Załoga popisała się dzisiaj świetną koordynacją ruchową. Warunki były bardzo wymagające, ale daliśmy radę. Szkoda, że nie udało się wyjść w morze, ale cieszymy się, że w końcu pogoda pozwoliła na wypłynięcie z portu – mówi Jakub Wyroba.

_MG_9526_2018-07-02 17.04.32

Europa i Finn

Po południu na wodzie pojawili się zawodnicy kategorii Puchar Polski Finn i Europa, by dokończyć rozpoczęte dzień wcześniej zawody.

W klasie Europa wygrał Damian Sieczkowski. Na drugim miejscu wpłynął Marcin Kozieł, a na trzecim Borys Boratyński. – Trochę mi szkoda, że pływaliśmy na rozlewisku Wisły Śmiałej, bo miałem ochotę popływać na zatoce – komentuje Damian Sieczkowski. – Na szczęście mocno wiało, były fajne fale, miałem dużo frajdy.

_S_05099_2018-07-02 17.04.32

 W kategorii Finn zwycięzcą okazał się już po raz kolejny olimpijczyk Piotr Kula. Tuż za nim ślizgał się coraz lepszy Łukasz Lesiński. Na trzecim miejscu przypłynął Krzysztof Stromski.

- W odróżnieniu do poprzednich dni mieliśmy praktycznie płaską wodę – zdradza wrażenia po wyścigu Piotr Kula. – Dzięki temu pływało się znacznie wygodniej, było mniej kombinowania, niż w dniach poprzednich. Dużą przyjemność sprawiło mi ściganie się z Łukaszem Lesińskim, który jest godnym rywalem. Tegoroczne regaty należą do wyjątkowych ze względu na warunki atmosferyczne.

Na terenie AZS Centralnym Ośrodku Sportu Akademickiego w Gdańsku Górkach Zachodnich zaczęli się pojawiać najmłodsi żeglarze. We wtorek rozpoczną wyścigi klasy Optimist w grupach A i B oraz Laser standard, radial, 4.7.

No recent Facebook posts to show