język / language : PL | EN
Te nazwiska warto zapamiętać. Zwycięzcy wśród juniorów

- Juniorzy reprezentowali w tym roku bardzo wysoki poziom. Wszyscy dzielnie walczyli, zwyciężyli najlepsi – tak podsumowuje rywalizacje Tomasz Sawukinas, sędzia główny regat, podsumowuje zakończone w czwartek wyścigi klas Vector Sail Optimist Cup w grupach A i B oraz Laser standard, radial, 4.7. W klasyfikacji generalnej zwyciężyli Tytus Butowski, Stanisław Klimaszewski, Maksymilian Cymerman, Oskar Ponto i Jan Karnowski. 

Zmagania klas Vector Sail Optimist Cup w grupach A i B oraz Laser standard, radial, 4.7 podczas tegorocznych Pantaenius NordCUP Gdańsk trwały od wtorku do czwartku. Większość klas ma za sobą po siedem wyścigów. Jedynie laser 4,7 odbył ich mniej, czyli sześć.

Pływało się znakomicie

Największe trudności sprawiała w tych dniach zmienna pogoda. Zawodnicy musieli mierzyć się raz z wiatrem a raz z flautą. Na szczęście w czwartek pływało się już znakomicie.

- Pogoda, która przez ostatnie dwa dni bardzo chimeryczna, w końcu zaczęła sprzyjać. Słońce i wiatr nas rozpieszczały, szczególnie w drugiej połowie dnia – mówi Tomasz Sawukinas. – Zawodnicy musieli się trochę napracować, ponieważ ze względu na zmiany wiatru konieczne było zmienianie tras. Wiatr wiał od 5 do węzłów, lecz ostatecznie ustatkował się na poziomie 15 węzłów. Świetne warunki na finał, które pozwoliły wybrać najlepszych.

DSC_9232 - tl_2018-07-06 11.25.10

Młodzi zwycięzcy

Vector Sail Optimist Cup A

W klasyfikacji generalnej klasy Vector Sail Optimist Cup  (grupa A) zwyciężył Oskar Ponto. Tuż za nim – Ewa Lewandowska. Na trzecim miejscu Mateusz Gwóźdź.

W grupie chłopców: na pierwszym miejscu Oskar Ponto, na drugim Mateusz Gwóźdź, na trzecim Szczepan Damasiewicz.

W grupie dziewcząt: zwyciężyła Ewa Lewandowska. Tuż za nią Joanna Cymerman. Na trzecim miejscu – Dominika Ołowiak.

Vector Sail Optimist Cup B

W klasyfikacji generalnej Vector Sail Optimist Cup  (grupa B) najlepszy okazał się Jan Karnowski. Na drugim miejscu Alicja Michalewska, a na trzecim Maja Kwiek.

W grupie chłopców kolejno od pierwszego miejsca: Jan Karnowski, Oskar Wieczyk, Piotr Trella.

Wśród dziewcząt: Alicja Michalewska, Maja Kwiek, Lila Sochaj.

DSC_9263 - tl_2018-07-06 11.25.10

Laser Standard

Wyścigi w klasyfikacji generalnej klasy Laser Standard wygrał Stanisław Klimaszewski. Na drugim miejscu – Michał Maciaszczyk, a na trzecim – Przemysław Pietruszewski.

Laser Radial

W klasie Laser Radial zwyciężył Tytus Butowski. Tuż obok na podium stanął Łukasz Machowski. Na trzecim miejscu przypłynął Piotr Masztalerz.

Wśród kobiet kolejno: Oliwia Laskowska, Nethra Kumanan, Weronika Folmer.

W klasyfikacji  do 16 lat – Alan Kocięda, Wojtek Kikmunter, Tymoteusz Walicki. W grupie do 18 lat tak jak w klasyfikacji generalnej.

_S_06479_2018-07-04 18.39.13

Laser 4.7

W klasyfikacji generalnej klasy Laser 4.7 zwyciężył Maksymilian Cymerman. Tuż za nim uplasował się Tomasz Trajnowicz. Na trzecim miejscu – Stanisław Konarzewski. Tak samo w klasyfikacji chłopców.

Wśród dziewcząt najlepsza była Amelia Dziąba, tuż za nią Magdalena Czerniewska. Na trzecim miejscu Lilly May Niezabitowska.

 Chłopcy do lat 15 (od pierwszego miejsca): Stanisław Konarzewski, Jan Krawczyk , Maciej Panaś.

Dziewczęta do lat 15 (od pierwszego miejsca): Lilly May Niezabitowska, Maria Prus-Głowacka, Natalia Nadrzewia.

Pełna lista wyników dostępna jest na stronie https://www.upwind24.pl/nord-cup-2018

DSC_9586 - tl_2018-07-06 11.25.10

Wielkie emocje

Zmagania juniorów były bardzo emocjonujące. Dla wielu z nich to początek obiecującej kariery.

- Regaty uważam za wymagające, mimo że nie było tego widać w wynikach. Raz słaby, raz silny wiatr i tak cały czas na zmianę… W takich warunkach odnajdują się tylko najlepsi zawodnicy. Ja miałem problem z flautą, ale udało się – cieszy się Stanisław Klimaszewski, zwycięzca w Laser Standard.

- Jestem zadowolony z wyniku, poszło mi bardzo dobrze – mówi Tytus Butowski z Laser Radial. – Chciałbym swoje życie związać z żeglarstwem, dojść do kariery olimpijskiej i zaprezentować się na igrzyskach z jak najlepszej strony.

_S_06506_2018-07-04 18.39.13

- Dzieci i młodzież wrócą z niezapomnianymi wrażeniami z regat – podsumowuje Tomasz Sawukinas. – Dzięki sponsorom mamy bardzo atrakcyjne nagrody, które będą losowane wśród uczestników. Najlepsi w klasie Optimist dostaną od firmy Vector Sails  nowe żagle. Mam nadzieję, że wrócą za rok w jeszcze lepszej sile.

No recent Facebook posts to show