język / language : PL | EN
Młodzi bohaterowie regat. Pływanie jest ich pasją

We wtorek rozpoczęły się rywalizacje w klasach Vector Sail Optimist Cup w grupach A i B oraz Laser standard, radial, 4.7, czyli na wodę wypłynęli najmłodsi uczestnicy tegorocznych regat Pantaenius NordCUP Gdańsk. Mimo trudnych warunków wielu juniorów walczyło do samego końca. Konkurencje Vector Sail Optimist Cup i Laser potrwają do czwartku.

Kiedy młodzi żeglarze wypływali z portu, prędkość wiatru wynosiła ok. 15-18 węzłów.

– W takich warunkach rozpoczęły się rywalizacje w klasach Vector Sail Optimist Cup i Laser, na dwóch akwenach wyznaczonych na Zatoce Gdańskiej – tłumaczy Tomasz Sawukinas, sędzia główny regat. – Warunki były dobre, ale też wymagające, największą trudnością okazało się połączenie kierunku wiatru z kierunkiem falowania.

36633016_2490102497682204_4809502664368848896_n

Z każdą godziną wiało coraz mniej. W końcu wiatr praktycznie zgasł, zrobiła się flauta. Uniemożliwiło to klasie Laser 4.7 ukończenie trzeciego wyścigu. Niestety, wielu zawodników dotknęła też choroba morska. – Część młodych żeglarzy wróciła na brzeg, inni przemogli się i walczyli dalej – mówi Sawukinas. – Warunki były trudne, szczególnie dla zawodników mieszkających z dala od morza.

_MG_9716_2018-07-03 20.12.56

W Vector Sail Optimist Cup startują żeglarze w wieku od 7 do 15 lat. Z kolei klasa Laser to zawodnicy nieco starsi, od 12 do 20 lat. Jak oceniają dzisiejsze rywalizacje i czym jest dla nich żeglarstwo? – zapytaliśmy kilku juniorów, którzy wrócili do portu po skończonych wyścigach.

„Żeglarstwo to całe moje życie”

Lilly May Niezabitowska ma 14 lat i na co dzień mieszka w Tarnobrzegu. Trenuje głównie na Jeziorze Tarnobrzeskim, jeszcze do niedawna w klasie Optmist. Coraz bardziej wprawia się jednak w żeglowaniu morskim.  Podczas Pantaenius NordCUP Gdańsk 2018 wystartowała w klasie Puchar Polski Laser 4.7.

- Odbyły się trzy wyścigi, pierwszy był super, bo był dobry wiatr, ale w drugim już ustał, mimo to zostały duże fale. Trudno się pływa w takich warunkach – opowiada o wrażeniach z wyścigu. – Podobało mi się, że ścigałam się z chłopakami, było to dla mnie wyzwanie. W pierwszym wyścigu byłam czwarta, a pierwsza z dziewczyn, w drugim poszło mi już gorzej, przypłynęłam w połowie.

_MG_9623_2018-07-03 20.12.56

Lilly May podkreśla, że najważniejszymi elementami żeglarstwa są technika i wytrzymałość. – Na Laserze liczy się siła nóg, rąk i brzucha, najważniejsze jest to, by utrzymać prostą sylwetkę. Dlatego dużo ćwiczę. Praktycznie wszystko w moim życiu wiąże się z żeglarstwem. Opuszczam przez to wszystko nieco lekcji w szkole, ale nauczyciele są bardzo wyrozumiali. Moim marzeniem jest pojechać na igrzyska olimpijskie! – mówi niespełna 14 latka.

„Całe wakacje spędzam na wodzie”

W klasie Puchar Polski Laser Radial pływa 17-letni Łukasz Machowski z Warszawy. Jest to jedyny polski mężczyzna w tej klasie, który weźmie udział w tegorocznych Mistrzostwach Świata Juniorów ISAF.

- Pływam od 2013 roku, to mój trzeci sezon na laserze – mówi Machowski. – Tegoroczne regaty NordCUP to okazja do rywalizacji z Tytusem Butowskim, został mi do niego jeden punkt, więc muszę jeszcze zawalczyć. We wtorek przeszkadzała spora fala, trudno było wyczuć akwen.

_MG_9603_2018-07-03 20.12.56

Mateusz wiąże swoją przyszłość z żeglarstwem: – Praktycznie całe wakacje spędzam na wodzie, a w roku szkolnym trenuję głównie w weekendy – mówi. – Ćwiczę też na siłowni, konsultuję się z ekspertami psychologii sportu. Na ostatnim wyścigu w Pucku miałem naklejkę z napisem „full focus”, bo sukces na wodzie zależy nie tylko od siły fizycznej, ale też od odpowiedniego nastawienia i skupienia.

„Lubię, jak mocno wieje”

Ala Dampc ma 10 lat i mieszka w położonych na Kaszubach Charzykowych. Pływa od dwóch lat w klasie Optimist, a wszystko zaczęło się od… obserwowania żeglarzy w jej rodzinnej miejscowości. – Chodziłam nad jezioro i patrzyłam, jak pływają łódki – wspomina. – Spodobało mi się i chciałam sama spróbować. Teraz żeglarstwo jest moją wielką pasją. Najbardziej mi się podoba, jak mocno wieje i są duuuże fale! A jak nie wieje, to właściwie nie ma sensu pływać…

_MG_9727_2018-07-03 20.12.56

W szkolnej klasie Ali uczy się 24 uczniów. Wśród nich jest czterech żeglujących: – Trochę się dziwię, że tylko tyle osób żegluje, przecież to super zabawa! Na wodzie jest czadowo! – śmieje się dziesięciolatka.

 W środę i czwartek juniorów czekają kolejne wyścigi. Wyniki ich zmagań dostępne są na stronie internetowej https://www.upwind24.pl/nord-cup-2018.  Rywalizacje w ich klasach zakończą się w czwartek wręczeniem medali.

No recent Facebook posts to show