język / language : PL | EN
Dlaczego warto uczyć dzieci żeglarstwa?

Jednego dnia zmagają się z silnymi falami, a kolejnego muszą sobie radzić z flautą. Mimo to nie poddają się i biorą udział w kolejnych wyścigach. - Żeglarstwo to nie tylko fajny sposób na  aktywne spędzanie wakacji, ale też szansa na karierę i lekcja samodzielności – przekonują do uprawiania tego sportu trenerzy juniorów. 

W tegorocznych regatach Pantaenius NordCUP Gdańsk wzięło udział 268 dzieci i młodzieży w wieku do 20 lat. Młodzi żeglarze ścigali się w klasach Vector Sail Optimist Cup w grupach A i B oraz Laser standard, radial, 4.7. O tym, jak sobie radzili i kto zdobył medale, można przeczytać TUTAJ.

Nad ich bezpieczeństwem i rozwojem czuwają doświadczeni trenerzy. Porozmawialiśmy z nimi o tym, dlaczego warto zaszczepić w dziecku żeglarskiego bakcyla.

Czym skorupka za młodu…

 Jeśli rodzice lubią spędzać wolny czas na wodzie istnieje duża szansa, że żeglowanie w naturalny sposób stanie się pasją również ich dzieci. Jak w starym przysłowiu: „Czym skorupka za młodu nasiąknie tym na starość trąci” – im wcześniej zaprzyjaźnimy dzieci z żaglami, tym większa szansa, że wyrosną na wprawionych wodniaków.

- Żeglarstwo powinno kojarzyć się przede wszystkim z zabawą – mówi Przemek Struś, trener z Yacht Klub Polski Gdynia (na zdjęciu). – W ten sposób dziecko oswaja się z wodą, falami, wiatrem i pływaniem. Niektórzy rodzice bawią z dziećmi w holowanie ich na małej łódce, za pomocą motorówki. To świetny trening, bo przyzwyczaja do prędkości na wodzie.

_S_06460_2018-07-04 18.39.13

Kiedy rozpocząć treningi?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, kiedy najlepiej rozpocząć przygodę z żeglarstwem.

- Granica wieku się obniża, dziś słyszy się nawet o pięciolatkach, które są zapisywane do szkółek żeglarskich – mówi Przemek Struś. – Moim zdaniem najważniejszy jest zdrowy rozsądek i obserwacja dziecka. Wielu świetnych żeglarzy zaczęło swoją przygodę z pływaniem w wieku siedmiu, ośmiu, a nawet dziewięciu lat. Nie ma reguły, bo wszystko zależy od pracy, która zostanie potem włożona w ten sport. To wcale nie jest tak, że im wcześniej rozpoczniemy, tym większe sukcesy uda nam się odnieść.

_S_06454_2018-07-04 18.39.13

Najlepszym czasem na żeglarski start są wakacje, kiedy organizowanych jest wiele półkolonii, kolonii i obozów żeglarskich. – To znakomity pomysł na spędzenie wakacji, nawiązanie nowych znajomości – przekonuje Struś. – Jest ciepło, więc nawet wpadanie do wody staje się przyjemnością. Rodzice nie muszą obawiać się o bezpieczeństwo pociech, bo  pływają w kamizelkach, pod okiem trenera. Z pewnością wrócą z takich wakacji zadowolone, z nowymi umiejętnościami i bardziej samodzielne.

Optimist na start

Większość żeglarzy rozpoczyna swoją przygodę, trenując na niewielkich łódkach klasy Optimist.

- Została stworzona do treningów, naprawdę wiele można się na niej nauczyć – tłumaczy Krzysztof Kocięda, trener klasy Optimist A i B, Laser standard, radial, 4,7 (na zdjęciu poniżej). – Łódki są stabilne i nie osiągają zbyt dużej prędkości, więc są bezpieczne. To świetna klasa treningowa, na której można pływać do ok. 15 roku życia, lecz nie jest to sztywna granica, wszystko zależy od wagi i wzrostu zawodnika.

36601366_2492106710815116_2044635222963650560_n

Następnie młody zawodnik zmienia klasę, na np. Laser lub 420. –  Moment przejścia jest bardzo umowny, celem trenera jest odpowiednie pokierowanie nastolatka – mówi Struś. – Wszystko zależy od tego, jaki ma charakter. Na tej podstawie zastanawiamy się, czy dogada się w załodze, czy może lepiej sprawdzi się na jednostce dwuosobowej. A może chce pływać samotnie?

 Treningi odbywają się średnio trzy razy w tygodniu i podczas wakacyjnych wyjazdów, czyli nawet 200 dni w roku. Celem trenera jest pokazanie dzieciom, czym jest żeglarstwo oraz jak wiele dróg mogą w tym sporcie obrać.

- Nie każdy ma predyspozycje, by zostać żeglarzem sportowym, ale przecież pływanie turystyczne również jest czymś fantastycznym – mówi Przemek Struś. – Wszystko zależy od indywidualnych preferencji i umiejętności, planów na życie.

_S_06498_2018-07-04 18.39.13

Kształtuje charakter

Żeglarstwo kompleksowo wpływa na rozwój młodego człowieka. Uczy samodzielności i umiejętności przekraczania własnych granic, poszerza horyzonty.

- Mimo częstych treningów, młodzi żeglarze osiągają sukcesy w nauce – mówi Przemek Struś. – Obozy, treningi i regaty to świetna okazja do nawiązywania nowych znajomości, również międzynarodowych. Mali wodniacy nie mają więc problemów z nawiązywaniem nowych znajomości, uczą się języków obcych.

DSC_9440 - tl_2018-07-06 11.25.10

Dla wielu juniorów pływanie staje się pasją i stylem życia. – Na wodzie stają się odpowiedzialni sami za siebie – podsumowuje Przemek Struś. – Żeglarstwo kształtuje ich charakter. Młodzi zawodnicy potrafią ubrać się odpowiednio do warunków atmosferycznych, spakować się, przygotować łódkę do startu. Przekłada się to na inne sfery życia. Młodzi żeglarze wyrastają na pewnych siebie i odpowiedzialnych dorosłych.

No recent Facebook posts to show